Топлоносителите, използвани в системите за пренос на топлина, обикновено са смазочни материали на основата на минерални масла с температура до 300-340°C. Поради високата температура и наличието на въздух, тези масла проявяват непрекъснато стареене, като свойствата им се променят бавно, а понякога и скокообразно. След известно време, тези промени могат да доведат до проблеми при работата. В новата система за пречистване на природен газ, експлоатирана от Rikopet Ltd., малко след първото зареждане са наблюдавани проблеми при експлоатацията. Тестовете за диагностика на маслото показаха деградация на топлоносителя. Експертите на компанията и MOL-LUB обединиха усилията си, за да открият основните причини. След прилагането на предложените мерки за решение, системата работи безотказно от години.
„Техническата консултация, проведена с участието на експерти по приложни технологии на MOL-LUB, показа, че основната причина за нашите експлоатационни проблеми е неадекватната настройка на системата. Използвайки съвместно разработеното решение, нашата система работи без прекъсване в продължение на пет години.“
Д-р Даниел Магяри, технически ръководител
Естественото, бавно протичащо разграждане на топлоносителите може да се осъществи много по-бързо, с един скок, в случай на експлоатационни проблеми. Освен от качеството, експлоатационният срок на топлопреносните течности до голяма степен зависи от самата система. Лошо проектираната и неподходящо поддържана система бързо разрушава дори най-качественото масло, като значително намалява неговия живот.
В новата система за пречистване на природен газ, експлоатирана от Rikopet Ltd. – специализирана в експлоатация на находища на природен газ и консултации в областта на енергетиката – скоро след пускането ѝ в експлоатация бяха наблюдавани проблеми в работата. Всъщност, лабораторните тестове доказват влошаване на пълнежа на смазочните материали. Експертите на двете компании се заемат да открият заедно причината за краткия експлоатационен живот и свързаните с него експлоатационни проблеми.
Прегледът на системата хвърли светлина върху няколко конструктивни проблема. Котелът е бил разположен на голямо разстояние от системата. Свързващите тръби минавали под пътя и по този начин след смяна на маслото останалото масло в системата предизвиквало циркулация на прясно масло в използваните съоръжения. Стареенето на маслото се е ускорило и поради факта, че веднага след пускането на блока – поради повреда на топлообменника – кондензатът с ниска точка на кипене се е просмукал в отоплителната система и се е смесил с новото масло. Третото критично събитие е, че горещото масло е преминало през разширителния съд в непрекъснат контакт с въздуха. Вследствие на това, процесите на окисление са били силно ускорени, което е допринесло за бързото разграждане на маслото.
След като горепосочените дефекти станали известни, заводът е преместил котела на друго място, премахнал е тръбите под земята, монтирал е отново разширителния съд и е напълнил системата с чисто масло след почистването ѝ. През изминалите оттогава 5 години, пробите, изпращани ежегодно в лабораторията LubCheck на MOL-LUB, потвърждават подходящите характеристики на маслото и системата – благодарение на тясното сътрудничество на оператора и производителя на смазочни материали.
Rikopet Ltd., Csikvánd
Производство и пренос на природен газ
Система за пренос на топлина